Przejdź do treści

Pożegnanie Ambasadora Japonii.

4 pażdziernika 2024 r. w rezydencji Ambasadora Japonii odbyło się pożegnanie J.E. Ambasadora Japonii Miyajima Akio, kończącego swoją czteroletnią misję w Polsce. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz państwowych, parlamentu, instytucji naukowych i kulturalnych współpracujących z Ambasadą Japonii oraz promujących Japonię w Polsce. W swoim wystąpieniu Ambasador nie krył wzruszenia i mówił o swoich silnych związkach z Polską i Polakami.

Wiadomość pożegnalna od ambasadora Miyajimy

Japonia i Polska to dwa kraje kwitnącej przyjaźni.
Uprzejmie informuję, iż kończę rozpoczętą w listopadzie 2020 r. blisko czteroletnią kadencję w Polsce i za dwa tygodnie wracam do Japonii. Jako ambasador miałem zaszczyt pełnić misję w Polsce, kraju o bogatej historii, kulturze i sztuce oraz o wielkim znaczeniu geopolitycznym. Jestem głęboko wdzięczny, że dane było mi spotkać wielu wspaniałych ludzi.
Patrząc wstecz na ostatnie cztery lata, wspominam, jak po trudnym okresie pandemii koronawirusa, japońscy pianiści doskonale zaprezentowali się na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim jesienią 2021 roku, zdobywając drugą i czwartą nagrodę. Mogłem kolejny raz poczuć, że serca obu narodów są połączone muzyką Chopina, co bardzo podniosło mnie na duchu.
Jednak 24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła inwazję wojskową na Ukrainę. Polacy udzielili ciepłego wsparcia łącznie prawie 10 milionom uchodźców – kobiet, dzieci i osób starszych, które uciekły przed wojną, porzucając cały swój dobytek. Wiele z tych osób znalazło schronienie w polskich domach. To było naprawdę inspirujące.
Od rozpoczęcia wojny upłynęło ponad dwa i pół roku (każdego ranka noszę w klapie marynarki przypinkę z flagami Japonii i Polski oraz Ukrainy). Japonia, wraz z Polską i innymi podobnie myślącymi krajami, zdecydowanie wspiera Ukrainę (łącznie 12,1 mld euro). W Polsce Japonia zapewniła również pomoc uchodźcom za pośrednictwem UNICEF-u i innych organizacji, jak również dostarczyła autobusy szkolne w ramach dwustronnej rządowej pomocy rozwojowej. Japonia kontynuuje działania pomocowe w trosce o uśmiech i przyszłość ukraińskich dzieci.
Podczas mojej kadencji premier Fumio Kishida odwiedził Polskę dwukrotnie, a ministrowie spraw zagranicznych łącznie cztery razy. Odczuwam także, że w ostatnim czasie zainteresowanie japońskiego biznesu Polską rośnie z dnia na dzień, o czym świadczy coraz większa liczba gości, w tym przedstawicieli centrali firm w Japonii oraz dyrektorów regionalnych m.in. z Londynu. Ponadto, mam niezapomniane wspomnienia z ubiegłorocznego i tegorocznego czerwcowego Pikniku z Kulturą Japońską „Matsuri” w Warszawie. Przyciągnęły one około 30 tysięcy entuzjastycznych fanów japońskiej kultury i kuchni, z którymi tańczyłem wspólnie na zakończenie imprezy.
W przyszłym roku Polska będzie od stycznia sprawować prezydencję w Radzie UE, natomiast w Japonii od wiosny przez sześć miesięcy trwać będzie wystawa EXPO w Osace. Obecnie trwa budowa Pawilonu Polskiego. Jesienią natomiast odbędzie się kolejna edycja Konkursu Chopinowskiego.
Środek ciężkości w Europie przesuwa się na wschód, którego liderem jest oczywiście Polska. Polska i Japonia są bliskimi przyjaciółmi od ponad 100 lat. Jesteśmy strategicznymi partnerami, którzy podzielają wspólne wartości, takie jak wolność i demokracja oraz zasady Karty Narodów Zjednoczonych. Jestem przekonany, że nasze dwustronne relacje będą nadal się rozwijać.

„Japonia i Polska – dwa kraje kwitnącej przyjaźni”.

 Mój następca, ambasador Akira KONO, obejmie stanowisko w połowie października. Liczę na dalsze wsparcie i współpracę z Państwa strony.

Wrzesień 2024
Ambasador Japonii w Polsce
Akio MIYAJIMA