Przejdź do treści

Międzynarodowy Dzień Pokoju 2018

Po raz kolejny współorganizowaliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju w kilku miejscach w Polsce. Naszymi partnerami byli: Ambasada Japonii, Urząd Dzielnicy Warszawa Mokotów, Służewski Dom Kultury w Warszawie, Urząd Miasta Szklarska Poręba, Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie, Stowarzyszenie Drogi Herbaty Urasenke Sunshinkai, Fundacja Umemi, Dojo Stara Wieś i Fundacja Rozwoju Karate Tradycyjnego, Karkonoskie Stowarzyszenie Aikido.

Dzień Pokoju w Dojo Stara Wieś, 24 września

W poniedziałek 24 września odbyła się uroczystość uczczenia Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz ofiarowania Słupa Pokoju dla Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś”. Organizatorami wydarzenia były Fundacja Heiwa oraz Fundacja Rozwoju Karate Tradycyjnego, zaś patronat nad nią objął Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień. W jego imieniu gościliśmy członka zarządu województwa łódzkiego Jolantę Ziębę-Gzik. Swoją obecnością wsparli nas również burmistrz miasta Przedborza Miłosz Naczyński, przedstawiciele Pokojowej Fundacji Goi z Tokio – Sonoko Tanaka, Masako Sawanobori, Makiko Uchimura, przedstawiciel Związku Pracodawców Japońskich Shokokai – Fujio Nakamura, trenerzy i uczniowie wielu szkół budo w Polsce, nasi partnerzy i przyjaciele. Licznie również przybyła do Dojo młodzież szkolna z okolic i regionu.
Część oficjalną rozpoczęliśmy powitaniem wszystkich gości w języku polskim i japońskim. Potem swoje przemówienie wygłosiła Jolanta Zięba-Gzik, która zwróciła uwagę, że w Dojo stanął pierwszy w regionie łódzkim Słup Pokoju. Następnie prezes Fundacji Heiwa Jacek Kozłowski jako darczyńca podziękował gospodarzom obiektu i wszystkim nauczycielom budo za pracę i wkład w wartościowe wychowanie młodzieży. Po przemówieniu odczytaliśmy przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju w 2018 roku wzywające do respektowania wartości wynikających z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka na wszystkich płaszczyznach naszego życia. Pani Sonoko Tanaka przeczytała przesłanie od przewodniczących Fundacji Goi Hiroo i Masami Saionji z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju i odsłonięcia Słupa Pokoju w Dojo – Stara Wieś. Zwróciła w nim uwagę, że nasza działalność przyczynia się do budowania pokoju na świecie i dobrych stosunków polsko-japońskich. Następnie Sonoko Tanaka wezwała wszystkie dzieci do wzniesienia do góry flag 194 krajów świata i głośnego przekazania tym krajom pokoju. Po tym symbolicznym geście wraz z panią Jolantą Ziębą-Gzik dokonała odsłonięcia Słupa Pokoju. Uroczystości towarzyszył również widowiskowy strzał z łuku japońskiego w wykonaniu Witolda Rychłowskiego oraz ofiarowanie herbaty w intencji pokoju, które zainscenizowali Urszula Mach-Bryson i Aaron Bryson ze Stowarzyszenia Drogi Herbaty Urasenke. Część oficjalną zakończyli  Katarzyna Krzywańska i  Paweł Janusz, którzy jako gospodarze podziękowali za mistrzostwo przekazane im przez ich mistrzów i odczytali deklarację „Szkoły budo w Polsce dla pokoju”, która powstała jako akt podziękowania za dar i zobowiązanie pracy na rzecz budowania pokoju na świecie.
​Relacje z wydarzenia w Radomsko Nasze Miasto.

Dzień Pokoju w Warszawie, 21 września

21 września odbyło się spotkanie przy Dzwonie Pokoju w Warszawie, które poprowadzili Urszula Mach Bryson prezes Stowarzyszenia Drogi Herbaty Urasenke Sunshinkai oraz Jacek Kozłowski prezes Fundacji Heiwa. Po powitaniu gości przez Bogdana Olesińskiego Burmistrza Dzielnicy Warszawa Mokotów głos zabrał J.E. Ambasador Japonii p. Tsukasa Kawada dziękując organizatorom za przygotowanie ceremonii oraz podkreślając jak ważny jest pokój i współpraca pomiędzy naszymi krajami. Głos zabrały również Sonoko Tanaka z Pokojowej Fundacji Goi z Tokio oraz Mariola Ratschka dyrektor Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie odczytała przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ. Ceremonii towarzyszył strzał z łuku japońskiego, ofiarowanie herbaty w intencji pokoju oraz uderzenie w Dzwon Pokoju przez Ambasadora Japonii i Burmistrza Mokotowa.

W godzinach popołudniowych w Służewskim Domu Kultury odbyły się warsztaty ceremonii herbacianej, kyudo, origami i kaligrafii japońskiej. Wieczorem panel dyskusyjny „Idea dō (drogi) w japońskich sztukach a budowanie pokoju” , który poprowadził Witold Rychłowski.

Dzień Pokoju na Dolnym Śląsku

W dniach 16-18 września wraz z gośćmi z Pokojowej Fundacji Goi spotkaliśmy się w Dojo Mała Iwama w Szklarskiej Porębie, w Liceum Ogólnokształcącym Nr. II im Norwida w Jeleniej Górze przekazaliśmy Słup Pokoju oraz poprowadziliśmy spotkanie z młodzieżą na temat pokoju. Odwiedziliśmy również skwer w Szklarskiej Porębie gdzie znajduje się Słup Pokoju, spotkaliśmy się z Burmistrzem Mirosławem Grasiem oraz z młodzieżą. W Szkole Podstawowej Nr. 1 goście z Japonii poprowadzili zajęcia origami i kaligrafii.