Początki
We wrześniu 1990 r. organizowaliśmy wspólnie z OKP i WPPS w Warszawie Ceremonię Przesłania Pokoju na którą przybyli z Japonii Hiroo i Masami Saionji oraz przedstawiciele władz państwowych, korpusu dyplomatycznego, organizacji pozarządowych i mieszkańcy Warszawy.
Hiroo Saionji (1949) jest Prezydentem Fundacji Pokojowej Goi w Tokio, był członkiem Komisji UNESCO, laureatem wielu krajowych i zagranicznych nagród za osiągnięcia w zakresie edukacji i działań pokojowych. Jest prawnukiem księcia Kinmochi Saionji (1849-1940), przedstawiciela dworskiej arystokracji, byłego premiera, doradcy cesarza i ministra spraw zagranicznych oraz edukacji.
Masami Saionji (1941) jest Przewodniczącą Fundacji Pokojowej Goi w Tokio. Pochodzi z królewskiego rodu Ryukyu z Okinawy. Ukończyła szkoły cesarskie w Tokio oraz Uniwersytet Michigan. Od najmłodszych lat jest aktywna na polu edukacji dla pokoju. Wyróżniana wieloma nagrodami za swoją działalność pokojową i edukacyjną.
Wizyta państwa Saionji była inspiracją do tworzenia naszej Fundacji Heiwa.
Dzwon Pokoju w Warszawie, lata dziewięćdziesiąte XX w.
W czasie pierwszej wizyty J.Ś. XIV Dalajlamy w Polsce, w 1993 r. podczas spotkania na Uniwersytecie Warszawskim, wręczyliśmy Dalajlamie Medal Pokoju za działanie bez używania przemocy.
W 1994 r. na zaproszenie księżnej Marii Sapieżyny ze Zdziechowskich, włączyliśmy się w projekt budowy Oddziału Onkologicznego Instytutu Matki i Dziecka na warszawskiej Woli. Symbolicznym kamieniem węgielnym był umieszczony tam Słup Pokoju. Obok niego książę Michał z Kentu posadził dąb dający nadzieję na rozwój tego projektu, który jest kontynuowany do tej pory.