Przejdź do treści

Przepych i asceza, wędrówka po Japonii z Joanną Zakrzewską 15.03.2024 r.

W Oliwskim Ratusza Kultury w Gdańsku odbyło się spotkanie z dr Joanną Zakrzewską autorką książki „Przepych i asceza. Przewodnik po tradycyjnej architekturze Japonii” która była pretekstem do rozmów o Japonii, do dzielenia się fascynacją tym krajem, do odbycia wędrówki do miejsc znanych i tych nieoczywistych, do rozmowy o kulturze i japońskiej duchowości w kontekście obiektów architektury wypełnionych bóstwami kami i buddami.

 Joanna Zakrzewska – japonistka, kaligraf i iluminator, prodziekan i wykładowca w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, filia w Gdańsku (Historia i kultura Japonii, Estetyka sztuki japońskiej, Kaligrafia), doktorat uzyskała w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W Japonii spędziła 5 lat. Naukowo zajmuje się estetyką sztuki japońskiej, w szczególności kaligrafii i malarstwa tuszowego. Posiada 8 stopień mistrzowski kaligrafii japońskiej szkoły Seifū. Prowadzi warsztaty i pokazy kaligrafii łacińskiej i japońskiej oraz iluminacji. Aktywnie działa zarówno na polu akademickim (monografia „Sakuteiki – zapiski o zakładaniu ogrodów”, „Prze-myśleć piękno. Estetyka kaligrafii japońskiej”, liczne publikacje naukowe, wykłady, konferencje oraz przekłady z języka japońskiego), jak i artystycznym (wystawy indywidualne i zbiorowe, warsztaty, ilustracje do serii Yume wydawnictwa Kirin).

Spotkanie z Joanną Zakrzewską jest zapowiedzią czerwcowych Kakehashi Dni Japońskich w Gdańsku, które będą współorganizowane z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych oraz Fundacją Heiwa zaplanowanych na 14-15 czerwca 2024 r. Spotkanie poprowadził Jacek M. Kozłowski