Przejdź do treści

Kultura dla Pokoju

Wśród wielu wydarzeń. które towarzyszyły tegorocznym obchodom Dnia Pokoju w Warszawie w Służewskim Domu Kultury,  był projekt, który realizujemy od kilku lat, zgodnie z założeniami UNESCO, a jakim jest „Kultura dla Pokoju”. Po raz kolejny mieliśmy okazję zaprezentować różne aspekty kultury japońskiej,  cieszących się dużym zainteresowaniem licznie przybyłej publiczności. Podczas trwających kilka godzin spotkań odwiedziło nas kilkaset osób zainteresowanych kulturą Japonii.

Uczestnicy spotkań mieli okazję doświadczyć Ceremonii Herbaty zaprezentowanej przez międzynarodowy zespół, skosztować herbaty przygotowanej przez członków Stowarzyszenia Drogi Herbaty oraz posłuchać barwnych opowieści o tej ceremonii, które snuła Urszula Mach Bryton Prezeska Stowarzyszenia.

Potem pani Ryuka Matsumura z Kumamoto tworzyła na scenie obraz żurawia tuszem, a towarzyszył temu pokaz sztuki miecza w wykonaniu Anny Ogawa i Soke Matsunori Ogawa z japońskiej szkoły miecza Ogawaryu Hyoko, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Na zakończenie o Drodze Łuku opowiadał Witold Rychłowski (4 dan Kyudo) Prezes Fundacji Umemi, który z ogromnym znawstwem tematu, opartym na wieloletniej praktyce i z poczuciem humoru zatrzymał uwagę uczestników spotkania na dłużej, niż pierwotnie zaplanowano.